en_GBpl_PL

COCO CHANEL – MODA, KTÓRA DAJE WOLNOŚĆ

Kiedy miałam 17 lat, już wtedy marzyłam o sznurze pereł, pikowanej torebce oraz tweedowej garsonce – w moich oczach uchodzących za symbol klasyki i francuskiego szyku. Niektórzy dziwili się, że w tak młodym wieku, wybieram ubrania dla „dorosłych”. Myślę, że pewną elegancję możemy już w sobie mieć, w miarę tego, jak kształtuje się nasza estetyka, jak dojrzewamy oraz, kim chcemy być. Taka też była Coco Chanel. Świadoma swoich wyborów.

COCO CHANEL – MODA ZWIERCIADŁEM PRZEMIAN SPOŁECZNO-POLITYCZNYCH

Coco Chanel, a tak naprawdę Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur we Francji. Zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. To legendarna kreatorka, która była trendsetterką tamtych czasów i rewolucjonistką. Wszystko nosiła na przekór modzie i obyczajom, zapowiadając nowy etap w życiu kobiet. Epokę wolności, niezależności i wygody. Za tymi hasłami szło także życie zawodowe. Sama Coco pokazała, że moda to zwierciadło przemian społeczno-politycznych.

Coco Chanel – projektantka XX wieku

Coco proponowała ubrania, w których kobiety czuły się swobodnie. Wyswobodziła je z krępujących ruchy gorsetów, po to, by mogły pracować, kochać i żyć. Promowała więc sukienki szmizjerki, które szybko przedostały się na ekrany kin. W filmie „I Bóg stworzył kobietę” taki fason zobaczycie na młodej Brigitte Bardot. Całość symbolizowała zmysłowość i naturalność. Kolejny nowy trend wyznaczony przez kreatorkę? Coco Chanel wprowadziła na salony także tweed i dżersej. Tkaniny ciepłe i odporne, które do tej pory mogły być kojarzone głównie ze strojem roboczym. Gabrielle nadała tweedowi nowe życie, łącząc go z eleganckimi garsonkami na bazie żakietu typu box jacket.

COCO CHANEL – GARDEROBA A’LA SKROMNEJ PANIENKI

Prekursorka wynalazła także „małą, czarną sukienkę”, przeznaczoną nie tylko na uroczystości pogrzebowe, ale i na co dzień. Od tej pory wspomniany model stał się must-have’m kobiecej garderoby. Był na tyle wszechstronny, by mógł służyć na każdą okazję – od pracy po randkę. Zresztą sam kolor czarny w połączeniu z kremem, beżem czy bielą to wizytówka Coco. Zamiłowanie do tych barw, kreatorka wykazała po tym, jak przez 6 lat była wychowywana przez zakonnice w sierocińcu w Aubazine. Proponowany przez nią styl a la „skromna panienka” szybko przyniósł zainteresowanie bogatych oraz wpływowych klientek, znudzonych strojnością.

Coco Chanel – kultowe projekty

Coco postępowała więc z duchem czasów, doskonale wyczuwając i kreując potrzeby kobiet, a przede wszystkim przygotowując je do pełnienia różnorodnych ról społecznych. W swoim butiku Chanel przy rue Cambon 31 w Paryżu, proponowała minimalizm, ascetyzm i prostotę, a więc ubrania pozbawione zbędnych gorsetów i ozdób. Popularyzowała także sztuczną biżuterię, taką jak perły. Kochała luksus, ale ten, który szedł w parze z funkcjonalnością. Nie tylko służący rozkoszy oczu, ale i pozwalający na aktywne życie. Po swoim doświadczeniu z przeszłości, kiedy spotykała się z zamożnymi mężczyznami, nie zawsze traktującymi ją poważnie, zapragnęła wolności. Tę wartość mogła realizować dzięki niezależności finansowej. Spełnianie się w pracy umożliwiały wygodne, ponadczasowe ubrania. Dzięki nim kobieta mogła być sobą i w sukience z obniżonym stanem, i w spodniach oraz kamizelce zainspirowanych jeździectwem konnym.

POLECAM: LOOK OF THE DAY – MAŁA, CZARNA SUKIENKA W WIKTORIAŃSKIM STYLU

Coco Chanel: garsonka i perły

COCO CHANEL – STYL CHŁOPCZYCY

Kreatorka niejednokrotnie zapożyczała rzeczy z męskiej szafy, co zobaczycie m.in. w filmie „Coco Chanel” z 2009 roku. Jej styl niekiedy mógł uchodzić za chłopięcy, a pod tym wszystkim kryła się odwaga, luz i bunt. Coco nie obawiała się łamać konwenansów oraz wygłaszać krytycznych opinii np. o tym, że Amerykanki nie mają stylu, nosząc mini spódnice pozbawione elegancji oraz o śmieszności strojnych kapeluszy.

COCO CHANEL W KAŻDEJ Z NAS?

To właśnie od lżejszych nakryć głowy wziął się cały pomysł tworzenia funkcjonalnych kolekcji dla kobiet, które po dziś dzień nosimy, inspirując się oryginalnymi projektami kreatorki. Aktualnie bestsellery Coco są nowoczesne, zinterpretowane na nowo najpierw przez Karla Lagerfelda, a następnie Virginie Viard. Obydwoje jednak nieustannie odwołując się do dziedzictwa domu mody Chanel, biografii Coco i jej flagowych projektów, mieli i mają wpływ na zachowanie tradycji i wizji Gabrielle. Bo każda z Nas może przypominać na swój sposób Coco Chanel XXI wieku – wolną, niezależną i inspirującą kobietę, zarówno w cukierkowym tweedowym żakiecie, jak i w spodniach o męskim kroju.

POLECAM: CHANEL – HISTORIA MARKI

Coco Chanel – garderoba zainspirowana męskim szykiem

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych