en_GBpl_PL

CHRISTIAN DIOR – MODA, KTÓRA PRZYNOSI SZCZĘŚCIE

Christian Dior – mistrz formy, który marzenie o projektowaniu i pięknie zrealizował dopiero w wieku 42 lat. Jednak z rozmachem. Pokazał, że nie ma jednej recepty na sukces, a na spełnianie siebie nigdy nie jest za późno. Doskonale rozumiał ducha swoich czasów, proponując kobietom elegancję zamkniętą w kryształowej kuli. Świat bajki, strojne suknie, wizerunek księżniczki – to wszystko, czego potrzebowano po ciężkich czasach II wojny światowej. Jak mawiał kreator „Moda chciała powrócić do korzeni i odnaleźć swoją podstawową funkcję – stroić i upiększać kobiety”. Tę misję zrealizował wkraczając w lata 50. za sprawą New Looku.

New Look Diora – spódnica midi i żakiet z baskinką

CHRISTIAN DIOR – INNE DZIECKO

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w Granville, nadmorskim miasteczku w Normandii (Francja). Wyróżniał się na tle rodzeństwa subtelnością i miłością do ludzi oraz przyrody. Z matką łączyła go silna więź za sprawą pasji do kwiatów. To później ich formę wykorzystał do nakreślenia ultra kobiecej sylwetki na bazie New Looku. W 1911 roku rodzina Dior wyprowadziła się z sielskiej willi Les Rhumbs i osiadła w Paryżu. To tam Christian Dior rozwijał zmysł estetyczny, patrząc na mieszkanie urządzone przez swoją matkę w stylu Ludwika XIV. Wnętrze symbolizowało wytworność i elegancję, czyli wartości które później wybrzmiały w jego kolekcjach. Christian jako chłopiec odznaczał się niebywałym talentem i sumiennością. Tworzył projekty i szkice, zaszywając się w prasowalni. Wśród miłośniczek jego mini dzieł znalazła się ukochana babcia, która jak sądzono, wprowadziła chłopca w świat magii. Pewnego dnia na targu, Christian poznał swoją przyszłość: „Będziesz biedny, ale kobiety będą Ci przychylne i dzięki nim odniesiesz sukces. Za sprawą płci żeńskiej zarobisz dużo pieniędzy, które zaowocują licznymi podróżami”. Wróżba spełniła się co do słowa.

CHRISTIAN DIOR – OD UTRATY DO ODKRYCIA DARÓW LOSU

Dior pomimo nalegań bliskich, by zostać dyplomatą, miał na siebie inny pomysł. Jeszcze wówczas nie skrystalizowany, ale daleki od statecznego zawodu kojarzonego z prestiżem i bezpieczeństwem finansowym. Zanim jednak wypełnił swoją misję na świecie, doświadczył utraty. Najpierw rodzinnego majątku na skutek kryzysu gospodarczego w 1929 roku, a następnie matki. Ciężar utrzymania bliskich spadł na Christiana, a tego rodzaju odpowiedzialność z czasem wykształciła w nim hart ducha. Przyszły wizjoner odkrył też swoje powołanie – zapragnął tworzyć modę. Oddał się rzemiosłu, nieustannie szkicując sylwetki na kartkach papieru. Aż doszedł do perfekcji. Następnie sprzedawał je domom mody m.in. Schiaparelli. Po doświadczeniu pracy dla Roberta Piqueta, a następnie przejściowego okresu bezrobocia, Christian został przedstawiony Królowi Bawełny, Marcelowi Boussacowi. I tak rozpoczęła się ich wspólna podróż w kierunku budowy imperium Diora.

Grace Kelly – New Look Diora

CHRISTIAN DIOR – MIŁOŚĆ, CZUŁOŚĆ, KIELICH, SZCZĘŚCIE

Misją  Diora było uczynienie kobiety pięknymi i szczęśliwymi. Narzędziem temu służącym miała być moda. Szlachetna, wykwintna i elegancka – urzekająca niczym kwiat. Nic nie robiąca sobie z dotąd sugerowanej oszczędności tkanin. Silniejsze od niej okazały się wspomnienia z dzieciństwa, zachwytu ogrodem i aranżacją wnętrz paryskiego mieszkania w duchu Ludwika XIV. Rozkloszowana czarna spódnica midi, kremowy żakiet z szantungu wykończony baskinką, zmysłowy dekolt i duży kapelusz – jednym słowem sylwetka a’la kwiat podbiła serca publiczności podczas prezentacji kolekcji Corolle z 1947 roku. Jej drugą odsłoną był ołówkowy kształt.

Wśród oczarowanych widzów znajdowała się Carmel Snow, wpływowa redaktor naczelna Vogue. To ona dała nazwę nowej tendencji, określając ją New Lookiem. Dior przywrócił do mody ultra kobiecość – delikatnie odsłonił nogi, mocniej dekolt i biust, a najsilniej talię. Suknie przez niego tworzone były marzeniem kobiet, a piękno wymagało poświęceń, za co kolekcja spotkała się z krytyką ikony, Coco Chanel. W projektach nie dało się swobodnie poruszać. Efektowny look wart był jednak tak błahych wyrzeczeń jak wygoda, o którą jeszcze w latach 20. walczyła Gabrielle. Z czasem swobodę tę zmodernizował następca Diora, Yves Saint Laurent.  

POLECAM: COCO CHANEL – MODA, KTÓRA DAJE WOLNOŚĆ

DIOR – WIECZNIE ŻYWY

Wśród miłośniczek kolekcji Diora znalazła się Małgorzata Windsor. Brytyjska księżniczka i ulubienica projektanta, swój żywiołowy temperament podkreślała za pomocą wykwintnych sukien, eksponujących dekolt. Jedną z nich założyła na swoje 21. urodziny. O jej silnej fascynacji kolekcjami mistrza przekonacie się oglądając drugi sezon serialu „The Crown” (2017). Marilyn Monroe także doceniła projekty wizjonera, któremu przypisała ciągłość. Jej zdaniem styl Diora mógł być wieczny. Na bazie New Looku, wizerunek zbudowała także Brigitte Bardot. Francuska aktorka czarowała widzów w rozkloszowanej spódnicy pokrytej kratką vichy. Tańczyła w niej cha-chę w filmie „Czy chciałby Pan ze mną zatańczyć?” (1959). Wzorzysty model zestawiła z czarnym T-shirtym i butami na kaczuszce kontrastując wykwintność formy z prostotą. Do zwolenniczek estetyki Diora należała również Grace Kelly. Księżna Monako zaprezentowała się w jednym z czarno-białych projektów z linii Corolle w produkcji „Okno na podwórze” (1954). Suknię podkreślającą talię i biust ozdobiła naszyjnikiem z pereł i białymi rękawiczkami. Christian Dior nie tylko więc uszczęśliwił kobiety, ale przyczynił się do wzmocnienia statusu wielu ikon mody.

DIOR ZWIERCIADŁEM PRZEMIAN

W 1957 roku schedę po mistrzu przejął Yves Saint Laurent, którego szkice były zaskakująco podobne do rysunków Christiana Diora. 21-letni, debiutujący projektant szybko jednak zmienił kurs, odchodząc od tradycji na rzecz nowoczesności wyznaczonej przez młodość i subkultury. Utracił więc swoje stanowisko, a kolekcje francuskiego domu mody na nowo interpretowali Marc Bohan (1960-1989), Gianfranco Ferré (1989-1997), John Galliano (1997-2011), Bill Gaytten (2011-2012), Raf Simons (2012-2015) i Maria Grazia Chiuri. Ostatnia z nich, udowodniła, że gigantycznym domem mody może sterować kobieta, w dodatku mając 53 lata. To silna zbieżność. Założyciel Diora podobnie jak ona, tworzył dla legendarnej marki w późniejszym wieku. Ewolucję domu mody mogliście zaobserwować podczas jednej z największych wystaw modowych w Londynie „Christian Dior – Krawiec Snów” z 2019 roku.

Orientalne, ołówkowe spódnice, które zaprojektowałam w hołdzie modzie lat 50. i Indiom

Maria Grazia Chiuri zinterpretowała tradycję i elegancję na nowo, przydając jej sportowego sznytu. Chociaż wciąż spoglądała w przeszłość, akcentując talię, to poszła z duchem czasów. Sukienki uczyniła bardziej lekkimi i funkcjonalnymi, zdobiąc je nie butami na obcasie, a klapkami na płaskiej podeszwie. Podczas pokazu wiosna lato 2020 sięgnęła też po ekologiczne rozwiązania. Kreatorka stworzyła leśną scenografię z elementów, które poddano recyklingowi.

POLECAM: OŁÓWKOWA SUKIENKA A’LA LATA 50. Z BUTIKU LOVE BE

Celem mody stało się więc nie tylko upiększanie kobiet, dodanie im siły w duchu feminizmu, ale i ulepszanie świata przyrody. To New Look, tylko szyty na miarę XXI wieku. Chociaż bardzo brakuje w nim Krawca Snów.

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych